Cílem návrhu je zpřístupnit náměstí lidem, aby nebylo pouze parkovištěm. Proto jsme jej navrhli celé v jedné úrovni s minimem překážek. Dlažba probíhá od fasády k fasádě bez obrubníků pro pohodlnou k chůzi. Celé náměstí tímto umožňuje všesměrný pohyb lidí a může tak sloužit jako shromažďovací prostor, místo setkávání a pořádání akcí.
Základní inspirace návrhu vychází z křížení dvou komunikačních os starého města. S-J osa (východní část) je hlavní dopravní směr pro automobily, V-Z osa (severní část) je spolu s celou plochou náměstí vyhrazena lidem. Doprava na náměstí vytváří hlavní trasu ve tvaru písmene „L“, která sahá hluboko do historie. Nosným motivem je symetrické rozdělení plochy náměstí na čtvrtiny, které postupně gradují k nejvýznamnějším památkám v jihozápadním cípu (radnice, Černá věž, jezuitský kostel). Zároveň tímto reflektujeme hlavní pohledové osy a přirozené toky energií (především pohyb lidí), a to jak historické, tak i současné.
Každé náměstí má svoji specifickou funkci a atmosféru. Plocha vymezená budovou radnice, Černou věží a jezuitským kostelem je vyvrcholením tohoto konceptu. Každý návštěvník Klatov směřuje do této části. Navazující plocha tvoří vyústění Divadelní ulice, kde se snoubí divadelní a galerijní aktivity. V další části se může odehrávat pravidelný trh, může zde být umístěna májka nebo vánoční strom. Posledním kvadrantem prochází průjezdná komunikace a nachází se zde veškeré parkování. Z této kompozice vychází rozmístění světel, laviček, patníků a ostatních prvků městského mobiliáře.