Spojnice dvou městských bran na západní a východní straně vytvářela od dávnověku hlavní cestu napříč opevněným pahorkem a byla živnou tepnou pro obchod, který vzkvétal především na její severní straně. I v našem návrhu je tato cesta hlavní kompoziční osou, komunikační páteří celého řešení, která rozděluje náměstí na severní a jižní stranu. Vnímáme ji však jako součást rozlehlé plochy náměstí. Proto dlažba probíhá v jedné úrovni bez obrubníků od fasády k fasádě. Cesta je zvýrazněná pouze odlišnou strukturou a barvou dlažby.
Severní strana těsně přiléhá k historické cestě. Je obchodní, obytná, pulzující, osluněná. Její atraktivitu posilují podloubí a letní zahrádky, které lákají příjemným posezením. Jižní má více oficiální charakter. Převažují zde veřejné budovy bez obchodního parteru. V letních měsících nabízí stín, příjemný pro klidné posezení, odpočinek, rozjímání i procházky. Stávající stromovou alej zachováváme a rozšiřujeme ji, přestože historicky na náměstí zeleň nepatří. Reflektujeme tak novodobou potřebu zobytnění městských náměstí. Vytváříme tak novou promenádní cestu z Jižních teras směrem k Malému náměstí. Lavičky a drobný městský mobiliář dávají této straně spíše lázeňský charakter.
Na ploše Velkého náměstí, v místě zrušené Jiříkovy kašny, navrhujeme kašnu využívající současnou digitální technologii, tzv. „SMS kašna“. V dlažbě zvýrazňujeme místo bývalého pranýře, a to v místě, kde se v současné době nachází kříž vyskládaný z kamenných dělových koulí. Upravujeme i okolí morového sloupu, tak aby se znovu propojil s náměstím.